تبلیغات
رفتار با فرزندان - چهارشنبه‌سوری


چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

http://sms.irfamily.com/wp-content/uploads/2012/08/173585_2ZhZQCa3.jpg

در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌دهندهٔ کهن بودن این جشن است. مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملّی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

واژهٔ «چهارشنبه‌سوری» از دو واژهٔ چهارشنبه — نام یکی از روزهای هفته — و سور به معنای عیش و عشرت ساخته شده است طبق آیین باستان در این رو آتش بزرگی بر افروخته می شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود. که این آتش معمولاً در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

 

2700 مصدوم در چهارشنبه سوری سال 92

 

مغیثی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود در حوزه معاونت های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی کشورتعداد مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته(سال 1392)بالغ بر 2700 نفر برآورد میشود.

 

وی افزود:این رقم در مقام مقایسه با سال ما قبل آن 35‌ درصد رشد نشان می دهد. آسیبهای منتسب به چهارشنبه سوری در طی سالهای اخیرروند صعودی داشته و از سال 1387 میزان رشد آن 2.5  برابر بوده است.

 

رئیس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مركز مدیریت بیماریهای غیرواگیر ادامه داد: در میان استانها، استان تهران رتبه اول را از نظر تعداد حادثه دیدگان داشته و رقم آن به 740 مورد گزارش شده است. به عبارتی 28 درصد كل موارد ثبت شده مصدومین چهارشنبه سوری در كل كشور مربوط به استان تهران است.

در آخرین چهارشنبه سال ، مراقب خودتان و محیط زیستان باشید .

منبع : محیط زیست

www.mohitezist2009.ir
طبقه بندی: طریقه ی رفتار با فرزندان،
دنبالک ها: محیط زیست،

تاریخ : سه شنبه 26 اسفند 1393 | 12:56 ق.ظ | نویسنده : امید اشکانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • املاک
  • محصولات ویژه