تبلیغات
رفتار با فرزندان - رفتار با کودکان

 

 

رفتار با کودکان

 

 

اگر بدانید چطور رفتاری را كه به طبع ناراحت منتهی می‌شود، هدایت كنید، می‌توانید الگوهای احساس بیماری و ناراحتی و بی‌یاوری را نیز تغییر دهید؛ حسی كه هم كودكان و هم والدین تجربه می‌كنند.

چگونگی رشد و نمو، از تولد تا دوازده سالگی
اگر بدانید در هر مرحله از رشد و پیشرفت كودك، چه چیز انتظار شما را می‌كشد، آسان‌تر می‌توانید تشخیص دهید كه آیا رفتار كودكتان «نرمال» است یا نه. دانستن آنچه در آینده پیش می‌آید، به تجربه می‌تواند به والدین كمك كند تا با مشكلات و مسایل مربوط به هرسن كنار می‌آیند.

اگر رفتار كودك نرمال است، چرا تحمل آن مشكل به نظر می‌آید؟
شاید احساس كنید رفتار كودك شما نرمال است، اما رفتار كاملا مثبتی نیست. بنابراین آیا باید اقدامی انجام دهید؟ برای گذراندن مراحل سخت در فهمیدن «نرمال» بودن رفتار كودك و تحمل آن، خط‌مشی‌هایی نیز وجود دارند.


- اهمیت ایجاد محدودیت
ایجاد محدودیت شاید سخت باشد، اما پدر و مادر بودن نیز وظیفه آسانی نیست. والدین باید برای رفتار فرزندانشان حدودی مشخص كنند. هیچ‌كس دیگری به جز والدین نمی‌تواند با چنین محبت و تاثیرگذاری و نگرانی‌ای، به رفتار كودك انضباط بدهد.


- استفاده از اعتبار منطقی و طبیعی برای آموزش دادن
والدین باید بدانند هر كودكی نتیجه رفتار خودش را تجربه می‌كند، نه دیگری. تنبیه كاری از پیش نمی‌برد، اما انضباط، چرا! از آنجایی كه عمل و نتیجه مستقیما در ارتباطند، والدین می‌توانند ابزار یا موقعیتی فراهم آورند تا كودك بیاموزد در برابر هر عملی، چه نتیجه‌ای در انتظار اوست.

پیشنهاد ، به جای دستور
« فقط همین كار را انجام بده!» بله، برای والدین ریاست و دستور دادن، سریع‌ترین راه‌حل و روش است، اما با این حال، دستور دادن كاری را پیش نمی‌برد، فقط مشكلات وقت‌گیر می‌آفریند و بچه‌ها را از این شانس كه تصمیم‌گیری را یاد بگیرند، محروم می‌كند. روش‌های بهتری هم وجود دارند.

باید و نباید، هنگام دعوای بچه‌ها:
وقتی قرار است كودك شما با خواهر یا برادرش، همكاری و زندگی اجتماعی را فرا بگیرد، شاید كمی برایش غیرقابل قبول باشد، البته برای هر دوی آنها. در نتیجه ممكن است به دلایل مشترك دعوا كنند، پرخاش و بحث كنند و درگیر شوند. روش‌هایی هم برای حل كشمكش‌های خواهر و برادری وجود دارند.

- توقف بحث
بحث و جدل‌های كودكان دو دسته‌اند: بحثی كه در پی درخواست پدر یا مادر پیش می‌آید و بحثی كه به دنبال درخواست كودك (فرزند) اتفاق می‌افتد. قبل از هر چیز برای توقف مجادله و بحث، دلیل آن را بیابید.


- تهدید توخالی و پیشنهاد پوشالی؛ دو اشتباه بزرگ
والدین هم ممكن است گاهی مضحك‌ترین حرف‌ها را بزنند. بسیاری از ما شاید برای یك‌بار هم این اشتباه را كرده باشیم كه از حقه‌های توخالی استفاده كنیم و یا پیشنهاد پوشالی بدهیم. در این صورت شانس تشویق كودك و القای روحیه همكاری به او را از دست می‌دهیم.


- اقتدار والدین؛ كاهش درگیری
نحوه حرف زدن شما و هدف‌مندی آن است كه اقتدار و جدیت را به كودك انتقال می‌دهد. تسلیم شدن در مقابل پریشانی و تقلای كودك، نتیجه خوبی نخواهد داشت. به عنوان پدر و مادر، گاهی باید خیلی پرطاقت باشید.

مدیر باشید، نه دیكتاتور
اگر سعی كنید با زور و اجبار كودكتان را مجبور به اطاعت و فرمانبرداری كنید، حتما شكست می‌خورید. به جای این كه به وظیفه‌تان مانند یك دیكتاتور نگاه كنید، به یاد داشته باشید با وظیفه والدین مانند یك مسئله مدیریتی كنار بیایید. در این صورت زندگی روزمره خانواده‌تان همیشه درگیر كشمكش نخواهد بود.

بیش از حد مهربانی نكنید
بچه‌ها طبق غریزه، این توانایی را دارند كه برای خلاصی از نتیجه كارشان، خواهش و التماس كنند. شاید ساده‌دلانه فكر كنید هرگز كار قبلی را دوباره انجام نمی‌دهند، اما انجام می‌دهند! اگر به راحتی در برابر درخواست ملتمسانه كودك، نرم شوید، همه نفوذ و تاثیرتان از دست می‌رود.

مفهوم «اطاعت» را روشن كنید
آیا ما واقعاً از بچه‌ها اطاعت كوركورانه می‌خواهیم؟ بچه‌ها آنقدر كنجكاو و زرنگ هستند كه با گفتن یك كلمه «چرا؟» انتظار توضیح داشته باشند. آنها می‌خواهند قوانین و دستوراتی را كه باید رعایت كنند، درك كنند. و البته این راه‌حل خوبی‌ست تا خودشان محدودیت‌ها و باید و نبایدها را در نظر داشته باشند.
طبقه بندی: طریقه ی رفتار با فرزندان،

تاریخ : یکشنبه 30 مهر 1391 | 05:56 ب.ظ | نویسنده : امید اشکانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • املاک
  • محصولات ویژه